Zajímavosti o olejích

Zajímavosti o olejích


Vavřínový olej

Vavřín velice dobře známe jako bobkový list, který běžně používáme v kuchyni. Jde o stálezelený keř či malý stromek s typickými tmavozelenými kopinatými listy a malými hrozny žlutých květů, ze kterých se vinnou černé voňavé bobule. Vavřínový keř pochází ze Středomoří, ale dnes roste již téměř po celém světě, pěstován, jak v zahrádkách, tak i v květináčích. Jeho latinský název je Laurus nobilis. Laurus znamená oceněný a nobilis proslulý. Řekové i Římané bobkovými věnci oceňovali vítězné generály, císaře, básníky i vítěze. 

Vavřínový olej má protikřečové účinky, usnadňuje vykašlávaní, přináší úlevu při nachlazení, pomáhá při revmatismu a onemocnění močových cest, podporuje koncentraci. Svěží a kořeněná vůně vavřínového oleje obnovuje víru v náš neomezený potenciál a podporuje naši inspiraci i tvořivost. 

Použití ve směsích: vavřín+ pomeranč + tymián, vavřín + koriandr, vavřín + eukalyptus, vavřín + borovice

Myrha

Myrha je pryskyřice z trnitého zakrslého keře, který roste hlavně na Středním východě, severní Indii a v severní Africe. Pryskyřice se získává tak, že ze štěrbinek v kůře kmene prýští světle žlutá olejnatá míza, která na vzduchu tvrdne do červenohnědých slz. Myrha hrála důležitou roli v náboženství i medicíně Egypta, kde ji například zapalovali jako kadidlo k poctě mrtvých a říkali o ní, že jsou to slzy boha Hora. V medicíně ji přidávali do nejrůznějších mastí a balzámů pro její antiseptické a hojivé účinky.

Myrha:

- má velmi silné antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky

- vhodná při zánětu úst a dásní, včetně aftů

- pomáhá při léčbě angín

- podporuje vykašlávání

- zklidňuje nervový systém

Myrha tu velkou sílu v sobě má, že dokáže načerpat vše potřebné k projevení a vyjádření duše v našem životě.

Použití ve směsích: myrha + eukalyptus + čajovník, myrha + rozmarýn + majoránka, myrha + cypřiš + kadidlo, myrha + růže + levandule

Růže damašská

Ve své masérně používám různé éterické oleje. Pro toto období se jich hodí samozřejmě více, ale začala bych "královnou" éterických olejů - RŮŽÍ.
Růže pochází původem z Asie a existuje již spousta různých odrůd růží.
V aromaterapii se používá olej z růže galské, stolisté nebo růže damašské. Nejkvalitnější a nejvíce používaný je olej z růží damašských, které se pěstují v Bulharsku v Údolí růží. Růže zde rostoucí mají velký léčebný potenciál. Tento olej se získává parní destilací, avšak výtěžnost je opravdu velmi malá. Na 1l oleje je potřeba 5t - 7t okvětních lístků růží, proto i cena je téměř astronomická, 10ml stojí skoro 9000Kč.
Pro voňavkářský průmysl se používá růžový olej označený absolute, to znamená, že při jeho získávání bylo použito rozpouštědel pro větší výtěžnost. Úplně nejlevnější růžové oleje byly vyrobeny zcela synteticky a nemají žádné léčebné účinky.
Růže má široké pole působnosti.
Na fyzické rovině:
- pomáhá od bolesti hlavy
- upravuje nepravidelnou menstruaci
- pomáhá proti nadměrnému menstr. krvácení
- vhodný též na suchou, citlivou a problematickou pokožku
- pomáhá řešit nespavost
Láskyplná růže svoji sladkou a květinovou vůní nás nejen uklidňuje, ale též pracuje s naším srdcem. Učí nás přemýšlet o sobě i svém životě skrze srdce a ne rozum. Když jí to člověk dovolí, zacelí jeho rány na duši a obejme ho svým pláštěm laskavosti.
Růžový olej je též vhodný do nejrůznějších směsí, např. jasmín+růže, růže+santal+jasmín,citrusy+ růže
Též berte v patrnost, že každý z Vás je jedinečný a neopakovatelný, a to co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Při míchání olejů je dobré zapojit vlastní intuici (v tom pomáhá růžový olej), a pro začátek volit nízké koncentrace(0,5%,1%) a menší počet olejů. Někdy méně znamená více.

Borovice lesní
Pro toto období nejrůznějších respiračních onemocněních se skvěle hodí Borovice lesní.
Borovice se k nám dostala ze severní Evropy a Ruska.
Tento strom dorůstá až 40ti metrů, kmen je rovný a nerozvětvený do značné výšky, proto se dobře hodí pro stožáry plachetních lodí.
V aromaterapii je nejkvalitnější borovicový olej získaný pomocí parní destilace pouze z jehlic, ale dají se destilovat i mladé větvičky, šišky či vše dohromady. Cena 10ti ml borov. oleje se pohybuje kolem 150Kč.
Borovicový olej pomáhá:
- při nachlazení
- při revmatismu
- uvolňuje zatuhlé svaly
- usnadňuje vykašlávání
- ulehčuje průběh nejrůznějších dýchacích a plicních onemocněních
- vhodný i při zánětu močového měchýře
Borovice, díky svým kořenům, čerpá hlubokou moudrost matky země a tím v nás probouzí uvědomění, abychom moudrost hledali sami v sobě, ve svém nitru, a ne ve druhých, protože když hledáme moudrost sami v sobě, rosteme, a roste i naše sebevědomí, pozitivní náhled na svět a mizí pocity beznaděje a obviňování se. Borovice nás též učí trpělivosti, vytrvalosti a práce na sobě.
Směsi s borovicovým olejem:
borovice+citron, borovice+levandule+mandarinka, borovice+ pomeranč, borovice+tymián, borovice+eukalypt

Jasmín lékařský
Jasmínový olej se používá při porodech, aby přivítal nového človíčka na svět. Proto se skvěle hodí i pro tyto chvíle, kdy vstupujeme do nového roku a čeká nás něco nového.
Jasmín zahrnuje asi 300 různých poddruhů, které většinou mají bílé či žluté květy s velmi příjemnou sladkou vůní.
Jasmín lékařský pochází ze severní Indie, Persie, Číny. V dnešní době se nejvíce jasmínu zpracovává v Egyptě.
Většina jasmínového oleje se získává extrakcí rozpouštědly, označován jako absolutum. Druhá nákladnější metoda získání jasmínového oleje z květů je enfleurage, kdy jasmínové květy se pokládají na živočišný tuk,který nasaje jejich vůni a následně se tuk zpracovává alkoholem. Proces je to hodně drahý a velmi málo používaný. Cena jasmínového oleje " absolute" - 10ml asi 5500Kč.
Použití jasmínového oleje:
- uvolňuje napětí v těle
- velmi vhodný k porodům - usnadňuje a urychluje porod
- podporuje tvorbu mateřského mléka
! Během těhotenství se jasmínový olej nepoužívá, mohl by vyvolat předčasný porod!
Jasmínový olej Vás svoji sladkou vůní obejme a připomene, že nejste tu na všechno sami. Vnáší do našich životů radost, a kdo se mu otevře, tak náhle z obyčejných věcí se stávají neobyčejné. Člověk cítí velkou pokoru a sounáležitost se vším okolo a jeho život je náhle protkán radostí a pomocí přímo andělskou.
Použití ve směsích: např. citron+jasmín, pelargonie+santal+jasmín, jasmín+ ylang+ pomeranč, jasmín+ santal+růže

Jalovec obecný
Pro zimní období, kdy stále vládne element vody se výborně hodí jalovec .
Existuje zhruba 60 různých druhů jalovce, v aromaterapii se používá Jalovec obecný, který též dobře známe ve formě koření z naší kuchyně.
Jalovec pochází ze severní Evropy, jihozápadní Asie, Severní Ameriky, a je to jedna z prvních rostlin, kterou lidé používali, protože zbytky bobulí byly nalezeny i v prehistorických sídlištích. Ve starověkém Sumeru a Babylónu se samotný, či ve směsích používal k uctění božstev. Tibeťané a indiáni jej používali k ceremoniálním a očistným účelům.
Na fyzické rovině pomáhá jalovec.
- při onemocnění močov. cest a ledvin
- prospívá při chronické únavě
- čistí lymfu
- ulevuje při revmatických bolestech
- pomáhá při infekcích dýchacích cest
Jalovec čistí nejen naše tělo, ale i mysl od napětí, starostí a nepříjemných vzpomínek. Ukazuje nám správný pohled na sebe sama, podporuje důvěru
v sebe i svá rozhodnutí. Tím nám dává energii k překonání životních překážek i energii k rozpuštění vnitřní stagnace. Rozprouděná energie přináší otevřenost a pohyb do našeho života i našich vztahů.
Použití ve směsích:
jalovec+levandule+cedr, jalovec+ citron, jalovec+grep+levandule, jalovec+tymián, jalovec+cypřiš+meduňka

Řebříček obecný
Řebříček obecný je vytrvalá, běžně se vyskytující bylina na našich lukách a dorůstá výšky až 80cm. Nejvíce se řebříčkového oleje vyprodukuje v Albánii, Maďarsku a Bulharsku. V tomto předjarním období nám tato "obyčejná" bylinka může pomoci s mnohými neduhy.
- posiluje játra
- podporuje tvorbu žluči
- pomáhá při nevolnosti
- upravuje menstruaci
- pomáhá při výronech a řezných poraněních
- prospěšná při zánětu nervů
Řebříčkový olej pomáhá nahlédnout do naší minulosti, čímž nám dává možnost rozpomenout se na staré rány, ublížení či křivdy a skrze svoji sladkou plnou vůní dodává odvahu k jejich řešení, aby se člověk otevřel pro nové věci.
Použití ve směsích:
řebříček + yzop, řebříček + pomeranč, řebříček + heřmánek, levandule+ cypřiš+ citron + řebříček

Grapefruitový olej (citronovník rajský)
Pro jaro, které je v plném proudu se výborně hodí představit grepový olej, protože stejně jako jaro, které má očistné účinky pro tělo, tak i grepový olej výborně pročišťuje. Grep původně vznikl křížením pomerančovníku a pomela. Tento strom může dorůstat až do výšky 13m a urodit i 700ks ovoce. Svůj původ má v Karibiku, ale nyní se pěstuje např. v Brazílii, Kalifornii, Španělsku a Floridě. Grepový olej se získává lisováním za studena z čerstvé kůry grepu. Používá se i při výrobě parfémů, mýdel či jako aromatická přísada do potravin.
Grepový olej:
- pročišťuje lymfatický systém
- zmírňuje břišní křeče, nevolnost i zácpu
- rozpohybovává střeva
- pomáhá tělo zbavovat přebytečných tekutin
- vdechování vůně grepu odstraňuje chuť na sladké
- pročišťuje krev
- pomáhá při akné a mastné pokožce
Grepový olej svoji veselou, lehkou a svěží vůní v nás probouzí uvědomění přijetí lehkosti do svého života a myšlení. Vede nás k tomu, že všechny těžkosti jsme si dali do života jen my sami a jen my je opět můžeme odstranit. Například tím, že se přestaneme trápit věcmi, které nemůžeme vyřešit.
Použití ve směsích:
grep+ levandule + jalovec, levandule + borovice + grep, cedr + grep, smrk + grep

Pelargonie velkokvětá
Pelargonií existuje na 300 různých druhů, které se liší od sebe barvou i velikostí, některé rostou až do výšky jednoho metru ve formě velkých keřů. Pelargonie má svůj původ v Jižní Africe a nejkvalitnější olej pro aromaterapii pochází z ostrova Reunion. V roce 1819 se začalo s destilováním prvních pelargonií pro výrobu parfémů, aby se nahradil drahý růžový olej.
Pelargoniový olej
- uklidňuje
- má protizánětlivé účinky
- pomáhá při lupence a ekzémech
- při křečových žilách
- pomáhá při silném menstruač. krvácením
Pelargoniový olej nás navrací na cestu duše, ze které jsme sešli. Usměrňuje nás k tomu, abychom opět začali věřit svým pocitům i intuici a rozvíjely je ve svém životě, protože až příliš jsme je potlačili svým rozumem.
Použití ve směsích:
pelargonie + santal + jasmín, pelargonie + pačuli + bergamot, pelargonie + kadidlo, pelargonie + pomeranč

Neroli
Olej zvaný Neroli se extrahuje z květů sevillského pomerančovníku. Tento 10m vysoký strom pochází z jihovýchodní Indie a rozšířil se do Jižní Ameriky, Kalifornie, Středomoří. Největšími producenty nerolového oleje jsou Tunisko, Itálie a Francie. Díky náročné extrakci a malé výtěžnosti (na 1l oleje je potřeba 1t květů) se cena pohybuje 1000Kč/2ml. Název neroli zřejmě vznikl v 17.století, kdy vůni květů pomerančovníku používala k provonění svého oblečení Anna Marie Orsini, princezna z Nerola.
Nerolový olej:
- zmírňuje roztěkanost
- při nespavosti
- pomáhá při bušení srdce a na vysoký krevní tlak
- pomáhá při stavech úzkosti
- vhodný při břišních křečích, průjmech i kolikách
Plná, sladce-květinová vůně nerolového oleje Vás uklidní a naplní vnitřním mírem, štěstím a uvědoměním si jedinečnosti svojí duše.
Použití ve směsích:
bergamot+pomeranč+neroli, neroli+růže+slaměnka, neroli+meduňka, neroli+levandule+bergamot, růže+neroli+růž.palma

Máta peprná
Pro ochlazení v letním období se velmi hodí máta peprná. Tato běžně se vyskytující bylinka na našich zahrádkách dorůstá výšky 30 - 100cm. Její květy jsou většinou bílé, občas nafialovělé. Mát existuje asi 20 různých druhů a její původ je ve Středozemí a západní Asii. Dnes roste téměř všude ve světě. Máta peprná vznikla pravděpodobně křížením máty vodní a zelené. Ve starém Egyptě se používala v posvátných kadidlech i k provonění vody a prádla.
Mátový olej:
- pomáhá při nachlazení
- léčí zanícený krk
- velmi vhodný při bolestech hlavy
- prospěšný při dýchacích potížích
- přináší úlevu při zažívacích problémech
- zlepšuje koncentraci
Mátový olej svoji velmi svěží vůní pročistí zanesenou duši a nabídne jasný vhled do našeho žití.
Použití ve směsích:
máta + citrusy, máta + levandule, máta + cypřiš, máta + eukalypt

Citronový olej
Pro aromaterapii se hodně používá Citroník kyselý. Jde o malý strom dosahující výšky 3 - 6m, který velmi intenzivně voní a za rok se na něm může urodit až 1500 plodů. Citroník pochází z Asie, ale dnes roste po celém Středomoří. Nejvíce citronového oleje vyprodukuje Florida a Kalifornie.
Použití citronového oleje:
- pročišťuje krev i lymfu
- prospěšný při obezitě a celulitidě
- prospívá lidem s vysokým krevním tlakem
- vhodný při nachlazení, chřipce
- stimuluje imunitu
- bojuje proti šíření infekce
Citronový olej nám pomáhá zchladit naše emoce, abychom přemírou emocí neublížili druhým.
Použití ve směsích:
citron+ levandule, citron + borovice, citron + geranie, citron + růže, levandule + citron + růžové dřevo
Při použití citronového oleje na kůži je dobré, vyhnout se přímému slunečnímu záření.

Santalový olej
Santalový olej se získává ze stromu Santalovník bílý, což je poloparazitický strom dorůstající do výšky 4 - 9 metrů. Roste v jižní Asii, Indii, Indonésii, Austrálii. Roste poměrně pomalu a vonné silice jsou obsaženy v jádru stromu a jeho kořenech. Pomocí parní destilace se z třísek stromu získává olej, ale výtěžnost je malá, proto 2ml santalového oleje stojí asi 950Kč.Správně skladovaný olej si svoji vůni zachová i po desetiletí a považuje se za olej, který postupem času získává na kvalitě. Santal má velmi dlouhou historii i široký rozsah - výroba nábytku, ikon, kadidla, pomazání a balzamování zemřelých, k meditaci...
Použití santalového oleje:
- vhodný pro zanícenou, suchou i svědící pokožku
- vynikající při střevních onemocněních, průjmech
- protiinfekční
- při dýchacích obtížích
- kloktadlo pro zanícený krk
- při nespavosti
Použití ve směsích:
santal+ růže + jasmín, santal + levandule, santal + pelargonie, santal + eukalypt, santal + čajovník
Santalový olej osvobozuje od neustálého analyzování , přemýšlení a probouzí v nás tvořivé myšlenky, které vycházejí ze srdce a tím nás učí žít přítomností a sounáležitostí s Vesmírem.

Cypřišový olej
Cypřišový olej se získává z Cypřiše pravého, který hojně roste ve středomořské krajině.Tento stálezelený strom roste do výšky 25 - 40 m a jeho čerstvé větvičky se používají při výrobě oleje. Nejvíce se ho vyprodukuje ve Francii a Krétě. Cypřiš se hojně vysazuje na hřbitovech a považuje se za symbol posmrtného života. Staří Řekové jej zasvětili bohu Hádovi - vládci podsvětí.
Použití cypřišového oleje:
- harmonizuje krevní oběh
- pomáhá při křečových žilách
- proti pocení
- ulevuje při menstruačních bolestech
- vhodný při detoxikaci
Cypřiš nám pomáhá vynášet na povrch všechny naše obavy z podvědomí, pročistit je, abychom došli k vnitřnímu prosvětlení a vnímali opět svoji čistou duši.
Použití ve směsích:
cypřiš + levandule, cypřiš + citron + pelargonie, cypřiš + šalvěj, cypřiš + majoránka

Tymián obecný
Tymián obecný je odolný keřík, který roste od 10cm do 40cm a zdobí ho bílé až nafialovělé květy. Roste hlavně ve Středozemí a nejvíce ho vyprodukuje Španělsko. Existuje až 300 druhů tymiánů a již staří Sumerové jej používali k léčebným účelům a i jako vykuřovadlo. Římští vojáci se v tymiánu koupali, aby jim dodal odvahu před nastávajícím bojem.
Použití tymiánového oleje:
- vhodný při dýchacích obtížích
- usnadňuje vykašlávání
- proti únavě
- vhodný při svalových bolestech
- podporuje trávení
Tymián svoji intenzivní a sytou vůní vytváří v našich myslích a srdcích cestu k odvaze, postavit se věcem v životě, na které jsme dosud neměli sílu.
Použití ve směsích:
tymián + rozmarýn, tymián + šalvěj, tymián + borovice, tymián + jalovec

Majoránka sladká
Tato rostlinka s velmi výraznou vůní dorůstá až do výšky 80cm a olej se získává destilací celé rostliny. Pochází z jižní Evropy a Blízkého východu. Největšími producenti jsou Egypt a Francie. Staří Egypťané používali majoránku k výrobě mastí, léků, voňavek a zasvětili ji bohu Osiridovi, králi věčnosti. Staří Řekové spojovali majoránku s bohyní Afroditou, bohyní lásky,krásy a plodnosti. Květy sloužily k věnčení svatebčanů.
Použití majoránkového oleje:
- podporuje trávení
- vhodný při nervovém vyčerpání
- při nespavosti
- proti křečím
- ulevuje od bolestí pohybového aparátu
- při migrénách
Majoránka svoji sladkou a zemitou vůní uvolňuje náš přehlcený mozek a dává našim plánům jasnou formu. To co v nás dozrálo, nám pomáhá uskutečnit.
Použití ve směsích:
růže + majoránka + cypřiš, majoránka + šalvěj, majoránka + citronová tráva, majoránka + máta

Zázvor
Pro chladné období se velmi dobře hodí zázvorový olej. Zázvorovník je tropická víceletá rostlina dorůstající až 120cm. Pro aromaterapeutické účely se používá Zázvorovník lékařský, který pochází z jihovýchodní Asie, nyní roste všude v tropických oblastech. Zázvor má uplatnění jak v kuchyni, tak v lékařství.
Použití zázvorového oleje:
- pomáhá při nechutenství, špatném trávení, břišních potížích
- při cestovní nevolnosti
- ulevuje u revmatických bolestí
- vhodný při chronickém zánětu průdušek, nachlazení
- posiluje imunitu
- vhodný při svalových potížích
Zázvorový olej nám propůjčuje svoji sílu, díky které se nám navrací průbojnost, optimismus a odvaha převzít odpovědnost za svůj život.
Použití ve směsích: zázvor + pomeranč, zázvor + koriandr, zázvor + eukalypt, zázvor + čajovník

Šalvěj
Šalvějí existuje až 450 různých druhů, od bylin po stálozelené keříky. Šalvěj pochází z jižní Evropy a je běžná po celém evropském kontinentu. Šalvěj lékařská má však významné omezení, protože obsahuje látku, která ji činí nevhodnou pro bežné použití, proto se používá Šalvěj muškátová, která je v normálních dávkách zcela bezpečná.
Použití šalvějového oleje:
- posiluje oči
- pomáhá zmírnit bolesti při menstruaci
- odstraňuje únavu
- zmírňuje bolesti při porodu
- prohlubuje dýchání a snižuje napětí
Zemitá vůně šalvějového oleje nám pomáhá upevnit naši mysl a zároveň ji uklidnit, abychom se v klidu otevřeli našim inspiracím.
Použití ve směsích: šalvěj + pelargonie, šalvěj + bergamot, šalvěj + levandule, šalvěj + cedr

Pačuli obecná
Pačuli je víceletá křovinatá rostlina, která kvete bíle až fialově. Pochází z jihovýchodní Asie a dnes se pěstuje v Číně,Indii, Malajsii, Indonesii. Olej z pačuli se používal v 19.století k provonění indických látek a šátků. Svým stářím získává olej na kvalitě a hraje významnou roli ve voňavkářském průmyslu.
Použití oleje:
- pomáhá při průjmech
- při léčbě zánětů kůže, ekzémech
- desinfikuje prostor
- repelent proti hmyzu
- vhodný při posílení imunitního systému
Svoji výraznou zemitou vůní nás olej budí k tvořivosti, samostatnosti a pravdivosti.
Použití ve směsích:
pačuli + grep, čajovník + pačuli + citron, pačuli + ylang, pačuli + cypřiš + pelargonie

Levandule lékařská
Levandule je keřík, který dosahuje výšky až 1m a kvete modro- fialovými květy. Existuje samozřejmě několik druhů levandulí, avšak v aromaterapii se používá Levandule lékařská. Velkými producenty levandulového oleje jsou Francie a Bulharsko.
Již staří Římané používali levanduli k provonění vody v lázních a sv. Hildegarda ji doporučovala používat pro " udržení čistého charakteru".
Levandulový olej pomáhá:
- při nervovém vyčerpání
- nespavosti
- pomáhá snižovat krevní tlak
- léčí jizvy, záněty na kůži, ekzémy
- tlumí menstruač. bolesti
- vhodný při svalové ztuhlosti
Levandule svoji hlubokou moudrostí uvádí člověka do stavu klidu, pokoje a podporuje odvahu k sebevyjádření.
Použití ve směsích:
levandule + citron, levandule + nard + růže, levandule + máta + bergamot, levandule + grep + růže

Fenykl
Jde o dvouletou či trvalou rostlinu, která dosahuje do výše dvou metrů a pochází z pobřeží Středozemního moře. Existují dvě odrůdy - Fenykl obecný a Fenykl sladký, který se používá v aromaterapii, protože je jemnější. Už ve starověku byl hojně používán nejen v kuchyni, ale i na podporu dlouhověkosti, atleti jej používali při tréninku na olympijské hry.
Fenyklový olej pomáhá:
- při problémech s trávením
- při nadýmání, nevolnosti, zácpě
- pomáhá při kašli
- podporuje trávení
- má močopudné účinky
Fenykl nám pomáhá nakupené vnitřní emoce vyjádřit dříve, než dojde k jejich "explozi", a učí nás s druhými komunikovat bez obav a zábran.
Směsi s fenyklovým olejem:
fenykl + pomeranč, fenykl + citron + levandule, fenykl + jedle + citron, fenykl + bergamot

Růžová palma
Tato divoce rostoucí bylina dosahuje do výšky až 3 metrů a květy se zbarvují od modravě bílé až k tmavě červené. Pochází z Indie, která je také největším producentem růžového oleje, ale nejkvalitnější olej pochází z Madagaskaru. Tento olej se destiluje již od 18. století a slouží jako náhrada za pravý růžový olej, který je velmi drahý.
Olej pomáhá:
- při revmatických bolestech
- při vypadávání vlasů
- u kožních potížích ( např. suchá pokožka, ekzémy...)
- při mykózách
- uklidňuje nervy
- zmírňuje nespavost
Olej z růžové palmy svoji sladkou vůní obejme a pohladí člověka na duši, když mu právě v daný okamžik chybí jeho nejbližší.
Použití ve směsích:
růž. palma + levandule, růž. palma+ pelargonie, růž. palma + čajovník, růž. palma + citron + růže

Pomerančový olej
Pomerančovníků existuje celá řada a pravděpodobným předkem všech je Pomerančovník sevilský. Mezi největší producenty patří Brazílie, Kalifornie, Florida a již ve staré Číně se používala sušená kůra z nezralých hořkých pomerančů k léčbě zažívání a k uvolňování křečí.
Pomerančový olej pomáhá:
- stimulace zažívání
- vhodný při léčení srdečních problémů
- vhodný při nechutenství, nevolnosti
- pomáhá při stresu
Pomerančový olej pomáhá rozpustit naše pocity nedokonalosti a neúspěchu tím, že nám nabídne pozitivní náhled na situace v našem životě, a my si uvědomíme, že v nedokonalosti naší se skrývá i velká krása a to stačí, abychom se opět radovali v našem žití.
Použití ve směsích:
pomeranč + jasmín + ylang, yzop + pomeranč + šalvěj, růže + pomeranč + růžová palma, pomeranč + borovice

Ylang
Jedná se o tropický stálezelený strom se žlutými květy, který dosahuje výšky až 20ti metrů a pochází z jižní Asie. Nejkvalitnější ylangový olej se označuje "ylang extra superior" a je také z této skupiny nejdražší, avšak má krásnou jemnou vůni. Čím je olej levnější, tím je jeho vůně "ostřejší". Ylangové oleje jsou velmi důležité v parfumerii, neboť bez jejich vůně, by parfémy byly mdlé.
Použití ylangového oleje:
- pomáhá při bušení srdce a vysokém krevním tlaku
-podporuje spánek, uklidňuje
- zabraňuje ztrátě vlasů
- podpůrný lék při cukrovce
Ylang svoji teplou a sladkou vůní člověka uklidní a učiní ho přístupným ke svému radostnému bytí zde na zemi
Použití ve směsích:
ylang+vanilka+bergamot, růže+ylang, ylang+pomeranč, ylang+jedle+citron

Cedr atlaský
Tento rozložitý, stálezelený jehličnatý strom dorůstá do výšky
50metrů a jeho "jehličky" mají šedozelenou barvu. Cedr pochází z pohoří Atlasu a je blízký příbuzný Cedru libanonského. Starověcí Egypťané používali cedrový olej při mumifikaci, kvůli jeho čistícím a dezinfekčním účinkům. Našel uplatnění i při výrobě kosmetiky a parfémů.
Cedrový olej:
- zlepšuje koncentraci
- vhodný při zánětech močového měchýře a močových cest
- pomáhá při infekci dýchacích orgánů
- podpůrný lék při celulitidě, hubnutí
- vhodný při mastné pokožce
Cedrový olej se velmi hodí pro období změn, neboť dodává odvahy všem, co rozhodli se jít cestou novou, a tím z něho čerpat mohou jeho sílu, odvahu a moudrost odvěkou.
Použití ve směsích:
cedr+eukalypt, cedr+tymián+levandule, cedr +citronová tráva, cedr+citrón+čajovník

Meduňka lékařská
Tuto sladce vonící rostlinku jistě všichni dobře znáte, neboť je téměř v každé zahrádce. Dorůstá do výšky 30 - 60 cm a květy mohou mít barvu bílou, žlutou či růžovou. Je pěstována jako rostlina pro včely a její nektar napomáhá produkci vynikajícího medu. Pravý meduňkový olej se řadí mezi exkluzivní oleje a stojí přibližně 1600Kč/5ml. Z tohoto důvodu se používá levnější meduňkový olej , který je tvořen směsí citronové trávy a meduňky.
Meduňkový olej pomáhá:
- má protikřečové účinky
- podporuje trávení, zlepšuje činnost jater
- ulevuje při migrénách
- pomáhá při nespavosti
- doporučuje se při vysokém tlaku
Meduňka pomáhá člověka uklidniti by mohl si úzkostné a tíživé myšlenky ze života odstraniti.
Použití ve směsích:
meduňka + kadidlo, meduňka + růže, meduňka + šalvěj muškátová, meduňka + máta + pomeranč, meduňka + tymián

Eukalypt
Eukalyptové stromy patří mezi nejvyšší stromy vůbec, dorůstají i do výšky 100m a jejich původ je v Austrálii a Tasmánii. Dnes roste po celém světě a jeho největším vývozcem je Čína. Existuje na 700 druhů eukalyptů a z toho asi 500 poskytuje esenciální oleje.
Eukalyptový olej pomáhá:
- při virových infekcích
- usnadňuje odkašlávání a příznivě působí na celý dýchací systém
- vhodný při zánětu dutin
- též pomáhá při zánětu močového měchýře
- podporujeme imunitu
Když se člověk cítí okolím svazován, eukalyptový olej možnost volně nadechnout mu opět dá.
Použití ve směsích:
eukalypt+bazalka, eukalypt+cedr, eukalypt+ levandule+citrón, eukalypt+rozmarýn

Rozmarýna

Jde o stálezelený víceletý keř dosahující do výšky až 180cm a jeho původ je ve Středomoří, odkud se rozšířil do celého světa. Jedná se o velice aromatickou rostlinu, která již ve starém Egyptě byla hojně používána jako rituální kadidlo, které se umisťovalo do hrobek faraonů. Staří Řekové i Římané měli rozmarýnu za posvátnou rostlinu, ze které tvořili při důležitých událostech např. věnce, čelenky...

Rozmarýna pomáhá:
- prokrvovat chladné končetiny
- vhodná při nízkém tlaku
- zlepšuje koncentraci
- uvolňuje zatuhlé svaly a klouby
- pomáhá při břišních křečích a nadýmání
Rozmarýna svojí teplou a plnou vůní dokáže člověka rozzářiti a připomenout cestu pravdy v jeho každodenním žití.
Použití ve směsích:
Rozmarýna + citrón, rozmarýna + zázvor, rozmarýna + hřebíček + pomeranč, rozmarýna + tymián + šalvěj
Heřmánek
Existuje více druhů heřmánků, ale pro aromaterapii se používá hlavně heřmánek pravý a heřmánek římský. Nejlepšími lokalitami pro pěstování heřmánku jsou Anglie a Bulharsko. Heřmánkový olej se používá více než 3000let a např. ve starém Egyptě byl zasvěcen bohu Slunce Ra, v Řecku jej zase Hippokrates používal ke zmírnění horečky.


Heřmánkový olej
- odstraňuje křeče a pomáhá při špatném zažívání
- pomáhá při nespavosti
- uvolňuje nervové napětí, uklidňuje
- vhodný při zácpě
- léčba ekzémů
Klidná a plná vůně heřmánku nás zbaví strachu a napomůže k vytváření slunějších postojů.
Použití ve směsích:
heřmánek + cypřiš + šalvěj, heřmánek + levandule + pelargonie, heřmánek + slaměnka, heřmánek + růže, heřmánek + mandarinka červená........Kadidlo
Jde o malý strom dorůstající výšky 3-7metrů a olej se z něj získává tím, že se do kůry dělají zářezy. Z nich vytéká mléčně bílá pryskyřice, ta ztvrdne a pomocí parní destilace se získá esenciální olej. Lokality pro pěstování kadidla jsou Omán, Indie a Somálsko. Kadidlo hrálo velkou roli v náboženském i běžném životě starých Egypťanů, Řeků, Římanů, Peršanů i Židů. Pravděpodobně se jedná o nejdůležitější vykuřovadlo v celé historii a obchoduje se s ním již více než 5000let.


Kadidlo
- ulevuje od bolesti hlavy
- pomáhá vyrovnat menstruační cyklus
- regenerační účinky na pleť, vhodné hlavně pro zralou pleť
- pomáhá při astmatu, bronchitidě, usnadňuje vykašlávání
- podporuje imunitu
Kadidlo zbavuje naše nitro od chaosu, který jsme si, ale vytvořili my sami svým myšlením i starostmi a zároveň napomáhá napojit se na svoji duši.
Použití ve směsích:
kadidlo + santal, kadidlo + levandule + bergamot, kadidlo + pomeranč + ylang....Mandarinka obecná
Jedná se o stálezelený strom pocházející z Asie. Největším producentem je Čína, následována Španělskem, Itálií, Tureckem, Brazílií. Z mandarinky lze vyrobit hned několik esenciálních olejů - červený, zelený, žlutý. Mandarinkový olej lze používat i během těhotenství, pomáhá při porodu a je vhodný pro miminka.

Mandarinkový olej
- pomáhá při depresích a stresu
- je vhodný při mastné pokožce a akné
- potlačuje žaludeční nevolnost
- pomáhá při poruchách spánku
- obnovuje vitalitu vlasů
Mandarinkový olej pozitivní jiskru zapaluje v nás a pak člověk má ochotu se sebou pracovat.
Použití ve směsích:
mandarinka + bergamot + levandule, mandarinka + hřebíček + citron, mandarinka + pelargonie, mandarinka + ylang

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky